DHK ZORA Olomouc je každoročně pořadatelem mezinárodního turnaje v házené žen o Pohár míru. V letošním roce (22. až 24. srpna) se bude hrát jubilejní 50. ročník. Historie tohoto poháru sahá až do roku 1957, tedy rok poté kdy ženská házená v Olomouci původně provozovaná v klubu ASO Olomouc, později Obchodní domy Olomouc a Tatran Olomouc přešla do TJ Slavoj Zora Olomouc.
Tradice byla založena, turnaj se vždy hrál a hraje v měsíci srpnu. Pouze dvakrát se turnaj nekonal, vždy to bylo následkem živelné pohromy, která házenkářský oddíl postihla. V roce 1964, tedy rok po ničivém požáru šaten, kdy se oddíl po katastrofě teprve vzpamatovával a podruhé v roce 1997, kdy byla zničena hrací plocha ve sportovní hale po povodních, které zasáhly velkou část města.
1. ročník Poháru míru hraný 3. a 4. srpna 1957 se hrál za účasti 6 družstev z tehdejšího Československa a domácí družstvo jej bez porážky vyhrálo. Ve 2. ročníku v roce 1958 se na poslední chvíli odhlásila 3 družstva, takže se hrálo jen jedno utkání mezi domácími a Sp. Sokolovo Praha, domácí družstvo vyhrálo 9:6. Prvních sedm ročníků se turnaje zúčastňovaly jen československé celky.
Punc mezinárodního turnaje se akci dostává od 8. ročníku v roce 1965. Prvním zahraničním účastníkem bylo družstvo Einheit Dresden z NDR, které v premiéře zahraničních družstev na turnaji skončilo na 3. místě. Další rok přijel RIF Ringsted z Dánska a všechny další ročníky se už hrály vždy za účasti alespoň jednoho zahraničního družstva. Kvalitu turnaje potvrzuje i skutečnost, že častými účastníky turnaje byly juniorské i seniorské reprezentace Československa, raritou pak byl jubilejní 30. ročník turnaje hraný v roce 1987, kdy se mimo dvou zahraničních klubových družstev zúčastnila reprezentační družstva žen ČSSR, NDR a navíc juniorský výběr ČSSR
Mezi účastníky byla řada zahraničních družstev, která ve své době patřila mezi absolutní světovou špičku ženské házené. Jmenujme jen na příklad SC Empor Rostock, nebo SC Magdeburg z NDR, Žalgiris Kaunas, Egle Vilnius z tehdejšího SSSR, rakouský Hypo Bank Sűdtstadt, nebo družstva v té době mistři svých zemí. Také vynikajícími hráčkami se to v družstvech účastníků jen hemžilo. Nejzářivější hvězdou byla v roce 2005 někdější nejlepší hráčka světa Aura Fridrikas, nebo bývalá vynikající rumunská hráčka Elena Leonte v dresu Mainzlaru, nebo další Rumunka - jedna z nejlepších současných světových hráček Valentina Elisei a celá řada hráček účastnic OH, MS a ME
Turnaj se hraje vždy jako dvoudenní za účasti 5 - 6 družstev, v posledních letech v plném hracím čase 2x 30 minut. První ročníky se hrávaly samozřejmě na venkovním hřišti. Poprvé se turnaj konal pod střechou v roce 1985, kdy se jeho 28. ročník uskutečnil ve sportovní hale UP. Od roku 1986, tedy od 29. ročníku se hraje v naší hale DHK ZORA, jen 45. ročník v roce 2003 se hrál opět v hale UP, kde v té době svá mistrovská utkání v interlize hrávalo i družstvo žen DHK ZORA Olomouc..
Od roku 2000 se do názvu turnaje doplnilo i to, že se hraje současně jako Memoriál Jana Gogola, od roku 2001 jako Memoriál Evy Dostálové a Jana Gogola, k uctění památky předčasně zesnulých osobností olomoucké a české házené - reprezentační brankařky a bývalého hráče a trenéra našeho klubu.